بازدید کننده 1446 جمعه 31 شهریور 1402 گروه: عمومی چاپ

اگر شما دلار را یکی از گزینه ها برای عبور از تورم و بی ارزش شدن ریال می دانید، ممکن است به خاطر سختی ها و محدودیت های خرید دلار تتر را یک جایگزین خوب تلقی کنید. استیبل کوین تتر با مارکت کپی بالغ بر 83.18 میلیارد دلار، جایگاه سوم بازار رمزارز ها را بعد از بیت کوین و اتریوم در اختیار دارد. با این وجود سوالی که مطرح می شود این است که آیا خرید و سرمایه گذاری روی آن خوب است؟

ارز دیجیتال تتر

دلار یا تتر، کدام گزینه بهتری است؟

نرخ دلاری تتر برابر یک دلار بوده و نسبتی 1:1 با دلار کاغذی دارد ولی گاها دچار نوسانات خیلی جزعی می شود با این حال این دو نوع ارز تفاوت هایی با هم دارند. اول تفاوت در ماهیت فیزیکی دلار که یک ارز فیات می باشد و تتر که یک ارزدیجیتال بر بستر بلاکچین می باشد، باعث شده تا سرمایه‌گذاری در آنها تفاوتی‌های زیادی باهم داشته باشند.

خریدن دلارکاغذی در ایران به خاطر قوانینی که دولت وضع کرده با محدودیت‌هایی گره خورده است. ولی شما برای خرید ارزدیجیتال تتر با مشکلات کمتری روبه رو می شوید. جدا از این، ما شما فقط می توانید در ساعات مشخصی در طول روز برای خرید دلار کاغذی اقدام کنید ولی به خاطر ماهیت رمزارز تتر شما میتوانید در هر ساعتی از شبانه روز آن را معامله کنید.

حداقل میزان سرمایه که برای خرید تتر نیاز می باشد می تواند یکی از دلایلی باشد که افراد با پول های کم هم امکان خرید دلار را داشته باشند و این کار را به طور منظم بدون اینکه نیاز به مراجعه به صرای باشد به صورت آنلاین انجام دهند. عمدتا، حداقل مقداری که شما در صرافی های ارزدیجیتال امکان خرید دارید از صد تا پانصد هزار تومان است ولی چیزی که در صرافی های دلار نقدی دیده می شود این است که شما کمتر از ده دلار و عمدتا تا صد دلار نیست باید خریداری کنید که چیزی معادل پنج میلیون تومان می شود.

امنیت و نگهداری آسان تر، اگر از ولت های غیر حضانتی استفاده کنید، روش های انتقال آسان، همچنین نقدشوندگی و هزینه انتقال کمتر از نقاط عطف خرید تتر نسبت به دلار کاغذی می باشد.

چرا سرمایه گذاری در تتر مناسب است؟

با در نظر گرفتن مواردی که به آن پرداخته شد،‌ خریدن تتر جایگزینی مناسب برای دلار کاغذی است. مارکت کپ 80 میلیارد دلاری و 40 میلیارد حجم معاملات در روز باعث شده تا تتر به یکی از دارایی مطمئن برای تبدیل سرمایه مبدل شود. از دیگر دلایلی که تتر گزینه گزینه مناسبی برای سرمایه گذاری می باشد موارد زیر است.

  • جلوگیری از بی ارزش شدن پول
  • نقدشوندگی سریع نسبت به دلار کاغذی
  • سرمایه‌گذاری مطمئن حتی با بلغ پایین
  • سهولت در استفاده و امنیت مناسب
  • فضایی غیر متمرکز بدون نیاز به بانک یا موسسه برای تبادل

تتر

استیک تتر

استیکینگ (Staking) یا سپرده گذاری تتر، فارمینگ (Yield Farming) یا وام‌دهی از روش‌های روتین درآمد زایی در این بازارهستند. در این دو روش درآمدزایی، شما با استیک کردن تتر خود در پروتکل‌های دیفای که تنوع زیادی دارند، سود دریافت خواهید کرد. سود واریز شده نیز به پروتکل یا میزان تتری که به این کار اختصاص می دهید وابسته می باشد.

به خاطر داشته باشید این روش‌ها علاوه بر سود دهی خطراتی مانند هک پروتکل‌ یا قراردادهای هوشمند را برای شما به دنبال دارد و خطاراتی را برای شما به همراه دارد.

شما از اختلاف قیمت تتر در صرافی‌های داخلی نیز میتوانید کسب سود کنید و با خرید از صرافی با قیمت پایین تر و فروش به صرافی دیگر که نرخ بالاتری می خرد این کار را انجام دهید. البته باید میزان کارمزد های صرافی ها و قیمت تمام شده با هزینه های انتقال را باید در نظر گرفته و توجه داشته باشید که قیمت تمام شده برای شما چه مبلغی می شود.

ایرادات سرمایه گذاری در تتر

قبل از اینکه بخواهید از طریق خرید تتر سرمایه گذاری انجام دهید لازم است معایب آن را هم بدانید.

  • قیمت تتراز قیمت دلار پیروی می کند در نتیجه سرمایه شما فقط از تورم در امان است و نسبت به سرمایه گذاری در طلا و بیت کوین سود کمتری خواهید کرد.
  • مشکلات و هزینه تامین ارزدیجیتال تتر از منابع خارجی و مباحث عرضه و تقاضا در داخل کشور باعث شده تا قیمت تتر کمی بیشتر از دلار کاغذی خرید و فروش شود.
  • هرچند کیف پول‌های غیرحضانتی از امنیت بالای برخودارند ولی احتمال گم‌کردن کلید خصوصی و هک کیف پول همیشه وجود دارد.
  • یکی دیگر از مشکلات متمرکزبودن شرکت تتر و تحریم‌هایی است که درحال حاضر وجود دارند و شما باید برای جلوگیری از این، هرچند که احتمال کم باشد، باید نکات امنیتی را رعایت کنید.لازم به ذکر است تا به این لحظه گزارش موثقی از این اتفاق برای کابران ایرانی گزارش نشده است.

طلا به خاطر ارزشمندی خود گزینه ای دیگر برای حفظ ارزش سرمایه شما در برابرتروم است. با این وجود تبدیل سرمایه به طلا دشواری‌های خاص خود را نسبت به خرید ارز دیجیتال تتر دارد. سرمایه گذاری در طلا در درازمدت باعث حفظ ارزش پول می‌شود و سرمایه‌گذاری کوتاه‌مدت در ایران در آن می‌تواند پر ریسک تر باشد ولی کسانی که تتر خریداری می کنند اغلب آن را برای به دست آوردن سود در بازه زمانی کوتاه ترخرید می کنند.

با بررسی و مقایسه های صورت گرفته از سال 1390 تا سال 1402 متوجه می شویم که طلا نسبت به دلار بازدهی بهتری از خود نشان داده است.

با مد نظر گرفتن اینکه قیمت طلا در کشور ما علاوه بر تورم به نرخ انس جهانی طلا نیز وابسته است، ممکن است زمانی قیمت دلار کغذی و یا تتر افزایشی باشد ولی قیمت طلا به خاطر قیمت انس جهانی طلا کاهشی باشد و شما این موضوع را نیز باید مد نظر قرار دهید.

به طور کلی شما باید قبل از انجام هر نوع سرمایه گذاری خطرات و ریسک های احتمالی را دقیق مورد برسی قرار داده و از دست رفتن سرمایه خود جلوگیری کنید. زیرا اول باید شما سرمایه خود را حفظ کرده و سپس به دنبال کسب سود باشید.

دیدگاه شما کاربران گروه طراحی وب بالسا در طراحی وب سایت در شیراز در مورد این مطلب چیست؟ نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید


به اشتراک بگذارید