بازدید کننده 1832 چهار شنبه 22 اسفند 1397 گروه: عمومی چاپ

این روزها ، گوگل مورد انتقاد جمعی از توسعه‌ دهندگان واقع شده‌ است. این توسعه‌ دهندگان، اعتقاد دارند گوگل سعی در محدود یا متوقف کردن مسدودکننده‌های تبلیغات (Ad-Blocker) دارد. آن‌ها معتقدند گوگل تغییراتی در نوع API مورد استفاده برنامه‌ نویسان برای مسدود کردن تبلیغات اعمال کرده است. در اصل، برنامه‌ نویسان به‌ جای استفاده از WebRequest APIs، باید از declarativeNetRequest API استفاده کنند که محدودیت‌های بیشتری نسبت به API فعلی دارد. اما گوگل اعلام کرده که تغییرات ایجاد شده به علت نگرانی‌های امنیتی و به منظور بهبود کارایی انجام گرفته است.

افزونه مسدود کننده تبلیغات گوگل

در پی واکنش شدید توسعه‌ دهندگان افزونه‌ های مسدود کننده‌ی تبلیغات، گوگل مقداری مواضع خود را تعدیل کرده و از انجام برخی تغییرات صرف‌ نظر کرده‌ است. به‌گفته‌ی دلوین کرونین، یکی از مهندسان کروم، گوگل به‌ دنبال ایجاد اختلال در عملکرد Ad Blockers نیست؛ اما خود را موظف می‌داند با درنظرگرفتن نیاز کاربران، محیط و امکاناتی خصوصی‌سازی‌شده در مرورگر کروم برای آن‌ها فراهم آورد. بنابراین، کاربران باید بتوانند انتخاب کنند که از افزونه‌های مختلف از جمله مسدودکننده‌های تبلیغات استفاده کنند یا نه.

با آنکه توسعه‌دهندگان مجبورند به‌جای استفاده از webRequest API به declarativeNetRequest کوچ کنند، اما گوگل محدودیت سی هزارتایی فهرست بلاک خود را افزایش می‌دهد و به برنامه‌نویسان اجازه می‌دهد تا از بلاک‌فهرست‌های پویا (Dynamic Blocklist) استفاده کنند. این اقدام احتمالا مقداری از شدت انتقادات بکاهد اما امکان تغییر استراتژی شرکت نیز وجود دارد. براساس گفته‌ی یکی از مقامات گوگل، این شرکت در تلاش است تا با انجام بررسی‌های بیشتر روی پلتفرم جدیدش، علاوه‌بر حفاظت بهتر از کاربران، امکان فعالیت افزونه‌های مختلف از جمله افزونه‌های مسدودکننده‌ی تبلیغات را فراهم آورد.

کروم با بیش از یک میلیارد کاربر دستکتاپی یا اندرویدی، محبوب‌ترین مرورگر این روزهای دنیای فناوری است. گوگل، مسدودکننده‌ی تبلیغاتی اختصاصی خود را سال گذشته معرفی کرد؛ اما این مسدودکننده، تنها به مسدود کردن تبلیغاتی می‌پردازد که استانداردهای گوگل را نداشته باشند.


به اشتراک بگذارید